E-Sonuç

Randevu Al

Psikiyatri

Psikiyatri

Psikiyatri (Ruh Hekimliği), Psikiyatr (Ruh Hekimi) sözcüklerinin başka mesleklerin adlarıyla karışması sık karşılaştığımız bir olgudur. Mesleğimizin bazı kişilerce kötüye kullanılması ile de karşılaşmaktayız.

Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Bu alanda günlük dilde akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri, … denilen durumlar yer alır. Bu hastalıklar düşünce, davranış, duygu değişiklikleri ile kendini gösterir. Psikiyatri bu hastalıkların tanı ve tedavileriyle uğraşır.

PANİK ATAK

Panik ataklar bir tür korku yanıtıdır. Vücudunuzun tehlikeye, strese veya heyecana normal tepkisinin abartılı olarak yansımasıdır. Panik atak belirtileri ve semptomları aniden gelişir ve genellikle 10 dakika içinde zirveye ulaşır. Nadiren bir saatten fazla sürerler, en çok 20-30 dakika içinde sona erer. Panik ataklar herhangi bir zamanda ve yerde olabilir. Mağazada alışveriş yaparken, sokakta yürürken, araba kullanırken hatta evde kanepede otururken bile panik atak geçirebilirsiniz.

Bir panik atak, sizi ölmek üzere olduğunuz hissine kaptırır, ancak genellikle ataklar zararsızdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, altta yatan bir fiziksel nedeni dışlamak için tıbbi bir takım yardımlara ihtiyacınız olabilir.

PANİK ATAK BELİRTİLERİ

Bir panik atak, birkaç dakika içinde zirveye ulaşan ve aşağıdaki semptomlardan en az dördünü içeren yoğun bir korku veya rahatsızlık başlangıcıdır:

 • Çarpıntı ya da hızlanan nabız
 • Terlemek
 •  Titreme
 • Nefes darlığı veya boğulma hissi
 • Göğüs ağrısı
 • Mide bulantısı veya karın ağrısı
 • Baş dönmesi ve baygınlık hissi
 • Ateş basması
 •  Parestezi (uyuşma veya karıncalanma hissi)
 • Derealizasyon (gerçek olmayan hisler) veya duyarsızlaşma (kendinden geçme) – Kontrolü kaybetme korkusu ya da “delirmek”
 • Ölüm korkusu

Bazı insanlar, tam panik ataklara benzeyen ancak dört semptomdan daha az olan sınırlı panik atak belirtileri olarak adlandırılanları yaşarlar.

PANİK ATAK TÜRLERİ

Panik ataklar şiddet ve süre bakımından farklılık göstermez, sadece aynı zamanda saldırıyı tetikleyen şeylere göre farklılık gösterebilir. İki ayrı ve farklı panik atak tipi vardır:

Beklenen panik ataklar: Bu panik ataklar, belirli işaretlere veya panik tetikleyicilere maruz kalındığında beklenir. Örneğin; kapalı alanlardan (klostrofobi) korkan bir kişi, bir asansörde veya diğer sıkışık alanlarda panik atak geçirmeyi bekleyebilir. Uçma korkusu olan bir kişi (aerophobia), uçağa binerken ya da uçuş sırasında panik atak geçirebilir.

Beklenmedik panik ataklar: Bu panik ataklar, bariz bir neden veya belirti olmadan aniden ortaya çıkar. Bu tür panik ataklarda, yoğun korku ve endişe duygularına veya rahatsız edici fiziksel hislere sahip olma gibi bilinçli içsel işaretler eşlik etmez. Beklenmedik saldırılar, korkutucu bir olaya veya duruma maruz kalmanın yarattığı özel fobiler gibi dışsal ipuçlarıyla da ortaya çıkmaz.

PANİK ATAK TEDAVİSİ

Panik bozukluğu için bir tedavi olmamasına rağmen, insanların semptomlarını kontrol etmelerine yardımcı olmak için çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. En yaygın seçenekler reçeteli ilaç ve / veya psikoterapiyi içerir. Panik bozukluğu olanların çoğu, bu seçenekleri kendi kendine yardım teknikleriyle birlikte seçecektir.

Antidepresanlar ve benzodiazepinler gibi panik bozukluğu ilaçları, panik atakların ve diğer anksiyete ile ilişkili semptomların yoğunluğunun azaltılmasına yardımcı olabilir. Psikoterapi, zor duygularla başa çıkmanıza ve sağlıklı başa çıkma teknikleri geliştirmenize yardımcı olabilir.

Tanı ne kadar çabuk konur ve tedavi başlarsa, semptomlarla başa çıkmayı, panik bozukluğuyla hayatını daha kolay ve sorunsuz bir şekilde sürdürmeyi başarabilirler.

 

Tekden Hastanesi Psikiyatri Bölümü, zihinsel sağlık sorunlarıyla başa çıkmak isteyen hastalara bütüncül ve kişiye özel bir yaklaşım sunmaktadır. Alanında uzman psikiyatristler ve psikologlar tarafından verilen hizmetlerle hastaların ruhsal sağlığı desteklenir. İşte bölümümüzde sunulan detaylı hizmetler:

 

1. Depresyon ve Anksiyete Bozuklukları:

   - Depresyon ve anksiyete belirtilerinin değerlendirilmesi.

   - İlaç tedavisi ve terapi seansları.

 

2. Bipolar Bozukluk ve Şizofreni:

   - Bipolar ve şizofreni tanısı ve yönetimi.

   - Uygun ilaç tedavisi ve psikososyal destek.

 

3. Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB):

   - OKB belirtilerinin değerlendirilmesi.

   - Bilişsel davranışçı terapi ve ilaç tedavisi.

 

4. Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB):

   - Travmatik olaylara maruz kalan bireylerin değerlendirilmesi.

   - Trama odaklı terapi seansları.

 

5. Yeme Bozuklukları:

   - Anoreksiya nervoza, bulimia nervoza gibi yeme bozuklukları.

   - Beslenme danışmanlığı ve terapi.

 

6. Uyku Bozuklukları:

   - İnsomni, gibi uyku problemlerinin değerlendirilmesi.

   - Uyku Kalitesine yönelik öneriler ve gerekli durumlarda ilaç tedavisi.

 

7. Bağımlılık ve Kontrol Edilemeyen Davranışlar:

   - Madde bağımlılığı ve kumar bağımlılığı gibi sorunların tedavisi.

   - Destek grupları ve bireysel terapiler.

 

8. Duygusal Problemler ve İlişki Sorunları:

   - İlişki sorunlarına yönelik terapi.

   - Çift terapisi ve ilişki danışmanlığı.

 

9. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi:

   - Çocuklarda ve ergenlerde görülen psikiyatrik sorunların değerlendirilmesi.

   - Aile terapisi

 

10. Yaşlı Psikiyatrisi:

    - Demans, depresyon gibi yaşlılıkla ilişkili zihinsel sağlık sorunlarının tedavisi.

    - Hasta ve aile eğitimi.

 

11. Psikoterapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT):

    - Bireysel ve grup terapileri.

    - BDT ile bireysel hedeflere yönelik terapi.

 

Tekden Hastanesi Psikiyatri Bölümü, hastaların ruhsal sağlığını korumak ve iyileştirmek için kapsamlı ve multidisipliner bir yaklaşım benimsemektedir. Duygusal ve Ruh sağlığınız bizim için önemli