E-Sonuç

Randevu Al

Beslenme Ve Diyet

Beslenme Ve Diyet

BESLENME VE DİYET

Beslenme ve Diyet Bölümü, bireylere sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması, yatan hasta servislerinde ve poliklinikte hastalığa özgü beslenme tedavisinin programlanmasını ve hastanın iyileşme sürecinde gerekli beslenme destek tedavisinin düzenlenmesi hizmetlerini yürütmektedir.

Bireyin ve toplumun sağlıklı yaşaması ve ekonomik yönden gelişmesi onu oluşturan bireylerin sağlıklı olmasına bağlıdır. Sağlığın temeli yeterli ve dengeli beslenmedir. Yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı beslenme olarak da tanımlanmaktadır. Bu doğrultuda yaşam boyu tüm bireylerin sağlığının korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması ve sağlıklı yaşam (sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığı) biçimlerinin benimsenmesinin amaçlanması gerekmektedir. Ayrıca, var olan ve yaşam kalitesini bozan beslenme sorunlarının (protein-enerji yetersizliği, demir yetersizliği anemisi, iyot yetersizliği hastalıkları, raşitizm, diş çürükleri, şişmanlık vb.) en aza indirilmesi veya yok edilmesi, beslenmeye bağlı kronik hastalıkların  (koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri, diabet, osteoporoz vb.) önlenmesine yönelik yaşam biçiminin iyileştirilmesi, çevre koşullarının düzeltilmesi ve geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Sağlıklı beslenme; büyüme ve gelişme, yaşamın sürdürülmesi, sağlığın korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için besinlerin tüketilmesidir. Bireyin beslenme durumunu; besinin üretiminden tüketimine kadar birçok etmen etkilemektedir. Bu etmenler; bireyin genetik özellikleri, yaşı, beslenme durumu ve diğer yaşam biçimi şekilleri (fiziksel aktivite ve sigara içme alışkanlığı gibi), sosyal ve çevresel etmenleri (ev koşulları, sanitasyon ve hijyen gibi), stres, çalışma koşulları ve aile desteği gibi birçok diğer sosyal ve kültürel çevre özelliklerinin ürünüdür. Beslenme şekli (diyet), insan sağlığının en önemli ve değiştirilebilir yaşam biçimi belirleyicisidir. Hem yetersiz beslenme, hem de aşırı beslenme ölümlerin ve hastalıkların oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle beslenme durumunun saptanması bireyin ve toplumun sağlığının geliştirilmesinin temel taşıdır.

Beslenme ve Diyet Bölümü Tanı Tedavi Hizmetleri

Tekden hastanesi Beslenme ve Diyet bölümü; sağlıklı kilo alma –kilo verme, hastalıklara uygun beslenme tedavisi, bebek, çocuk, erişkin, yaşlı ve gebe-emzikli beslenmesi gibi birçok  alanda hizmet vermektedirler.

  1. Sağlıklı Kilo Verme – Kilo Koruma

Birçok kişinin sağlık problemlerinin başında fazla kilo sorunu gelmektedir. Kilo kontrolü ile ideal kiloyu korumak en az fazla kilo problemi kadar önemli bir konudur. Günümüzde artık hemen hemen her yaş grubunda karşılaşılan bu sağlık sorunu için bir uzmandan destek almak oldukça önemlidir. Kişiye özel olarak hazırlanan özel diyet programları ile fazla kilolarınızdan kurtularak kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz.

  1. Kilo Alma

Kilo alamamak, fazla kilo problemi kadar önemli bir konudur. Zayıflık vücut ağırlığının boy uzunluğuna göre yetersiz olması durumudur. Sağlıklı kilo almak için uzman eşliğinde planlı bilinçli bir program oluşturulmalıdır. Kişilerin fiziksel özellikleri dikkate alınarak vücut yapılarına göre özel programlar oluşturulmalıdır.

  1. Sporcu Beslenmesi

Beslenme sporcuların egzersiz için yaptığı hazırlığın ön aşamasıdır. Sporcu beslenmesi, sporcuların yaptıkları spor dalına göre hem antrenmanlarını hem de müsabaka sırasındaki  atletik performanslarının geliştirilmesi için hazırlanan özel bir beslenme programıdır. Spor yapanların sağlığının korunması, dayanıklılığının artması, konsantrasyon ve dikkat yeteneğinin iyi olması ve spordan maksimum faydayı sağlamaları için sağlıklı beslenmeleri gerekir. Doğru beslenme; enerji dengesini sağlayarak, vücut ağırlığı yönetimini ve vücudun en uygun şekilde fonksiyonlarını sürdürmesini sağlar.

Hastanemizdeki beslenme ve diyet uzmanları sporcunun yaptığı spor dalını, vücut kompozisyonu ölçüm sonuçlarını, kişisel özelliklerini ve büyüme ve gelişme döneminde olup olmama durumlarını göz önünde bulundurarak beslenmesini planlayarak ve takibini yapmaktadır. Sporcuların hem antrenman dönemlerinde, hem müsabaka öncesi ve sonrasında beslenme ihtiyaçlarını belirleyerek, beslenme programını düzenlemektedir.

  1. Gebe – Emzikli Beslenmesi

Gebe kadının beslenmesi ile anne karnındaki bebeğin sağlığı arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Anne karnındaki bebeğin bedensel ve zihinsel olarak büyümesi ve gelişmesi annenin gebeliği süresince yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkündür. Bilimsel çalışmalar, gebelik ve emziklilik döneminde annelerin yeterli ve dengeli beslenmesinin; hem kendi sağlığının uzunca süre korunabilmesinde hem de bebeğin sağlıklı doğması ve gelişmesinde etkin olduğunu göstermektedir. Bu nedenle gebelik ve emziklilik döneminde bebek ve anne sağlığının temel taşlarından birisi yeterli ve dengeli beslenmedir. Hamilelik sürecinde fazla kilo alınmaması, emzirme döneminde kilo kontrolünün sağlanması sağlıklı bir beslenme programı ile mümkün olacaktır. Emzirme döneminde sağlıklı ve kaliteli süt oluşumunun desteklenmesi bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hastanemizde beslenme ve diyet uzmanları bu konularda anne – anne adaylarına yardımcı olmaktadır.