E-Sonuç

Randevu Al

İç Hastalıkları (Dahiliye)

İç Hastalıkları (Dahiliye)

İç hastalıkları diğer adıyla dahiliye olarak bilinmektedir. Bilimsel gelişmeler sayesinde vücutta oluşabilecek hastalıklar erken fark edilebilir. Bazı tanı testleri ve görüntüleme yöntemleri sayesinde bu hastalıkların ne olduğu ve nasıl bir tedavi yöntemi izlenmesi gerektiğine ulaşılabilmektedir. Bu hastalıklar günlük hayatta sık karşılaşılan diyabet, tansiyon gibi hastalıklar olabilir. Bunun dışında bazı enfeksiyonel hastalıklar, kan hastalıkları, immün sistem hastalıkları, karaciğer ve solunum yolu hastalıkları gibi hastalıklar incelenmektedir. İç hastalıkları yani dahiliye bölümü bazı hastalıklara göre özelleşmiştir.

İç Hastalıkları Alt Bilim Dalları

İç hastalıkları bölümünde hastalıklarla özel olarak ilgilenen yan dallar bulunmaktadır. Bu bölümlerde direkt olarak ilgili hastalığın tanısı konulmakta ve tedavi yöntemleri oluşturulmaktadır. İç hastalıkları alt bölümleri şunlardır:

İmmünoloji

İmmünoloji bölümü, vücudun alerjik reaksiyon gösterdiği bazı durumlar ve bağışıklık sistemiyle ilgilenen bilim dalıdır. Bağışıklık sistemine etki eden bu alerjenler, bazı ilaçlara bağlı olan alerjiler, domates ve çilek gibi besinlere karşı olan besin alerjileri olabilir. Bunların dışında, astım ve alerjik rinit gibi hastalıklarla da ilgilenmektedir.

Endokrinoloji

Endokrin sistem, vücutta bulunan iç salgı bezlerinden oluşan sisteme verilen isimdir. İç salgı bezleri, vücuttaki hormonları üreten ve salgılayan bezlerdir. Endokrinoloji bölümü, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, tiroid bozukluğu, büyüme bozuklukları, kısırlık gibi bazı önemli hastalıkları incelemektedir.

Hematoloji

Hematoloji, kanda oluşan tüm hastalıkları incelemektedir. Bu hastalıklar; lösemi, talasemi, demir eksikliği anemisi gibi anemi türleri, hemofili ve miyelofibroz gibi kan hastalıklarıdır.

Gastroenteroloji

Bu bölüm, sindirim sistemi ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenmektedir. Bu bölümde; midede, bağırsaklarda, karaciğer, safra kesesi ve pankreas gibi organlarda görülen hastalıklar incelenmektedir.

Nefroloji

Böbrekle ilgili rahatsızlıklarla ilgilenen iç hastalıklarının alt dalıdır. Bu bölümde, hipertansiyon, böbrek yetmezlikleri ve idrarda görülen anormal durumlar incelenmekte ve tedavi edilmektedir.

Romatoloji

Romatizmal ve kas, iskelet sistemini inceleyen iç hastalıklarının alt dalıdır. Romatoloji, romatoid artrit, kireçlenme ve eklem romatizmaları gibi hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenmektedir.

Onkoloji

Onkoloji bölümünde, vücutta bulunan hücrelerin aşırı ve kontrol büyümesi gibi durumlar yani kanser türleri incelenmektedir. Kanser hücrelerinin oluşum nedenleri, tanı ve tedavisi onkoloji bölümünün içeriğidir.

Geriatri

Geriatri, 65 yaş ve üzerindeki bireyler ve hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalıdır. Yaşlı bireylerde görülebilen tansiyon, bazı kalp ritim bozuklukları gibi hastalıklarla ilgilenmektedir.

Teşhis Edilen ve Tedavi Edilen Hastalıklar

  • Diyabet (Şeker) Tedavisi ve Kontrolü
  • Hipertansiyon • Tiroidit-Goitre
  • Göğüs Hastalıkları
  • Anemi • Osteoporoz
  • Böbrek Hastalıkları
  • Vitamin Eksiklikleri
  • Demir ve Mineral Eksiklikleri
  • İdrar Sistemi Hastalıkları

 

Tekden Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü, geniş bir yelpazede tanı, tedavi ve takip hizmetleri sunan uzman iç hastalıkları doktorları ve deneyimli sağlık ekibi ile hizmet vermektedir

 

Bölümümüzde Teşhisi  ve Tedavisi yapılan Hastalıklar ve Verilen hizmetler:

 

Genel Sağlık Kontrolleri:

   - Rutin sağlık muayeneleri ve kan testleri.

   - Kişiselleştirilmiş sağlık planları oluşturma.

 

Kronik Hastalıkların Yönetimi:

   - Diyabet, hipertansiyon, kolesterol gibi kronik hastalıkların takibi.

   - İlaç yönetimi ve yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık.

 

Enfeksiyon Hastalıkları:

   - Bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonların tanısı ve tedavisi.

   - İleri seviye diagnostik testler ve antibiyotik tedaviler.

 

Gastroenteroloji ve Hepatoloji:

   - Sindirim sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisi.

   - Karaciğer hastalıkları ve safra yolu sorunlarına yönelik bakım.

 

Endokrin Sistem Hastalıkları:

   - Tiroid, adrenal bezler, pankreas gibi endokrin hastalıkların tedavisi.

   - Hormonal dengesizliklerin değerlendirilmesi.

 

Diğer Dahili Hastalıklar Hizmetlerimiz:

   - Böbrek hastalıklarının tanısı ve tedavisi.

   - Diyaliz ihtiyacı olan hastaların takibi.

   - Solunum sistemi hastalıklarının teşhisi ve tedavisi.

   - Astım, KOAH gibi akciğer rahatsızlıklarının yönetimi.

   - Kan hastalıklarının tanısı ve tedavisi.

   - Anemi, lösemi ve Lenfoma gibi durumların teşhisi.

 

Tekden Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü, hastaların genel sağlığını korumak ve çeşitli hastalıklara yönelik etkili tedavi planları oluşturmak amacıyla uzman ekibi ile birlikte çalışır. Bireysel ihtiyaçlara uygun, kapsamlı ve multidisipliner bir yaklaşım benimser.