E-Sonuç

Randevu Al

Beyin Ve Sinir Cerrahisi

Beyin Ve Sinir Cerrahisi

Nöroşirurji olarak isimlendirilen beyin ve sinir cerrahisi denildiğinde bazı insanların aklına sadece beyin ameliyatları gelir. Gerçekte ise beyin ve sinir cerrahisi; beyin, omurilik, omurga ve periferik sinirler ile ilgili tüm hastalık, bozukluk ve yaralanmalarda görev alan tıp branşıdır.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Nedir?

Beyin ve sinir cerrahisi hem çocuk hem de yetişkinlerin beyin, omurilik veya diğer sinir sistemi yapıları ile ilgili oluşan problemlere çözüm sunan önemli bir tıp branşıdır. Bu bölüm sadece sinir yapılarını opere etmekle kalmayıp aynı zamanda bu yapıları koruyan iskelet sistemini veya beslenmesini sağlayan kan damarlarını ilgilendiren problemlerde de görev alır. Beyin ve sinir cerrahisi uygulamaları cerrahi prosedürlere ek olarak koruyucu hekimlik yöntemleri gibi cerrahi olmayan yöntemler de içerebilir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Beyin ve sinir cerrahisi, sinir sisteminde meydana gelen bozuklukların tanı ve tedavisini üstlenen uzmanlık alanıdır. Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı operatör hekimler; beyin, omurga ve uzuvlara ulaşan sinir yapıları ile ilgili ameliyatları gerçekleştirirler. Yenidoğan döneminden yaşlı bireylere kadar her yaştan hastası bulunan beyin ve sinir cerrahisi bölümü; sinir yaralanması, doğuştan gelen çeşitli anormallikler, nöroblastoma gibi tümöral oluşumlar, disk hernileri veya sinir sistemi enfeksiyonu gibi durumların kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümünde Hangi Uygulamalar Yapılır?

Beyin ve sinir cerrahisi bölümünde çeşitli problemlerin çözümü amacıyla başvurulan bazı cerrahi uygulamalar şu şekildedir:

  • Beyin tümörü, kafatası kırıkları, anevrizma, hematom, enfeksiyon veya çeşitli nedenlerle gelişen beyin ödeminde dokuya ulaşımın sağlanması amacıyla kafatasının çıkarılması işlemi olan kraniyotomi.
  • Beyin omurilik sıvısının beyin içerisinde fazla üretildiği, yeterince emilemediği veya yollarında herhangi bir tıkanıklık olması nedeniyle birikerek oluşturduğu basıncın dengelenmesi amacıyla uygulanan ventriküler şant prosedürü.
  • Fıtık olarak bilinen disk hernisi gibi problemlerin çözümü için başvurulan mikroskobik veya minimal invaziv operasyonlar.
  • Çeşitli dejeneratif hastalıklar veya travmalar sonrasında omurgada meydana gelen yaralanmayı düzelterek stabilizasyonun tekrar sağlanmasına yarayan spinal füzyon cerrahisi.

Bu operasyonlar beyin ve sinir cerrahisi bölümünün gerçekleştirdiği ameliyatların sadece bir bölümünü oluşturur. Sinir sistemi yapılarınız ile ilgili belirti ve bulgular ortaya çıkarsa sağlık kuruluşlarına başvurmanız ve uzman bir hekimden destek almanız önerilir.

 

Tekden Hastanesi Beyin Cerrahi Bölümü, beyin ve sinir sistemi ile ilgili çeşitli rahatsızlıkların tanı, tedavi ve cerrahi müdahalelerinde uzmanlaşmış bir birimdir. Hastanemizde deneyimli beyin cerrahları ve multidisipliner bir ekip tarafından sunulan hizmetlerle hastaların sağlığına yönelik en uygun çözümler sunulmaktadır.

 

 Bölümümüzde Teşhisi  ve Tedavisi yapılan Hastalıklar ve Verilen hizmetler:

 

1. Bel ve Boyun Fıtığı

  Bel fıtığı ve Boyun fıtığı (Herniasyonlar) günümzde hayat kalitesini bozan önemli hastalıklarından biridir. Tekden Hastanesi olarak, bu rahatsızlıkların olumsuz etkilerini azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak için Uzman doktorlarımız ve oldukça deneyimli ekibimizle birlikte en etkili cerrahi ve cerrahi dışı çözümler sunuyoruz.

 Ameliyat sonrası rehabilitasyon süreçlerini de hassasiyetle yönetiyoruz.

 

2. Sinir ve Omurga Cerrahisi:

   Hastanemizde Sinir sistemine ait rahatsızlıkların tedavisi için çeşitli cerrahi prosedürler gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda sinir sıkışmaları, kanal daralmasına bağlı bacaklarda uyuşukluk,kas krampları,güçsüzlük,uyuşma,ağrı ve diğer sinirle ilgili problemlere yönelik müdahaleler yapılmaktadır.

 

3. Omurga Cerrahisi

Tekden Hastanesi, omurga problemleriyle ilgili çeşitli cerrahi tedaviler sunar. Omurga sağlığıyla ilgili yaşanan sorunlar arasında kireçlenme, kırıklar, kaymalar ve diğer çeşitli durumlar bulunmaktadır.

 

4. Beyin Cerrahisi:

   Tekden Hastanesin’de uzman beyin cerrahlarımız, hastalara detaylı fiziki muayene ve dikkatli bir şekilde inceledikten sonra,  MR ve BT gibi gelişmiş görüntüleme teknikleri ile ,Beyin tümörü, Beyin kanaması ve travma gibi durumları inceleyerek tanı koyar ve gerekli tedbirler alır

 

Tekden Hastanesi Beyin Cerrahi Bölümü, teknolojik altyapısı ve uzman kadrosuyla hastaların her türlü Beyin ve Sinir Cerrahi ile ilgili sorunlarına çözüm sunmaktadır.